CZYSTO, ŁADNIE WOKÓŁ NAS

Kochane dzieci. Zawsze jest dobry czas, by przypomnieć o przestrzeganiu zasad higieny. Dużo już wiecie na ten temat, ale warto w świadomy, trafiający do dziecięcego sposobu pojmowania świata, przedstawić Wam np. potrzebę mycia rąk, uważnego obserwowania najbliższego otoczenia i rozumienia sensu powiedzenia „Czystość to zdrowie”.

Higieniczny tryb życia zależy w dużym stopniu od każdego człowieka. Zaniedbania higieniczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji dla naszego bezpieczeństwa.

W związku z tym tematem mamy dla Was zestaw zagadek, wierszyki-rymowanki, piosenkę i bajkę, które serdecznie polecamy.

1. Zgaduj – zgadula, zestaw zagadek związanych ze zdrowym trybem życia i higieną:
– ma cztery rogi, nie bodzie nimi, cichutko siedzi w twojej kieszeni,
– co to za maszyna, posłuchajcie dzieci, wrzuć do niej marchewkę a soczek wyleci,
– służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia,
– mały krasnoludku, wyrosłeś w ogródku, jesteś smakołyczek choć szczypiesz w języczek,
– używasz go na co dzień, co dzień w wodzie moczysz. Gdy nim buzie myjesz trochę szczypie w oczy,
– obficie się pieni, miętowa lub słodka, pięknie czyści zęby, bez niej na nic szczotka,
– głowę nim polewam, gdy ja myję sobie, tyle piany teraz, że z niej czapkę zrobię.

2. Rymowanki-zachęcanki o myciu:    https://www.superkid.pl/rymowanki-3

3. Film dla dzieci „Kubuś – higiena”:   www.youtube.com/watch?v=O6rHFRv6GSY

Czy pamiętacie o segregacji śmieci! Czy wiecie do którego pojemnika wrzucamy papier, plastik, szkło , metal itd? Jeśli nie to my wam podpowiemy  wink

Pozdrawiamy mgr Alicja Kujawska – Chudy i mgr Magdalena Hajdasz   smile