Egzamin na kartę rowerową w Szkole Podstawowej nr 3  im. Czesława Niemena w Świebodzinie w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się w maju i czerwcu. Egzamin teoretyczny można poprawić 1 raz (po tygodniowym przygotowaniu).

Każde dziecko przystępujące do egzaminu musi mieć przy sobie legitymację szkolną oraz wypełniony i wcześniej oddany do nauczyciela Techniki: do 7 maja 2024  "ARKUSZ ZALICZEŃ UCZNIA UBIEGAJĄCEGO SIĘ O KARTĘ ROWEROWĄ". Jest to druk MEN-VI/28. Sposób wypełnienia podano dalej...

Egzamin teoretyczny I  (s.206)          16-05-2024 godz.8.00

Egzamin teoretyczny II (poprawka)      23-05-2024 godz.8.00

Egzamin praktyczny     (boisko)         04- 06-2024 godz.13.00 

Dzieci mogą mieć swój własny rower, będą też dwa rowery szkolne. Kamizelka i kask są wymagane na egzaminie. Kamizelka jest szkolna, kask może być własny lub szkolny. Dzieci będą mogły wypróbować sobie szkolny rower na  na wyznaczonym terenie boiska szkolnego, natomiast ćwiczenie na torze może być raczej niemożliwe.)

Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia oraz ci, którzy nie zdawali bądź nie zdali egzaminu w poprzednich latach.

W klasie 4 zgodnie z podstawą programową nauczania techniki znajdują się treści wychowania komunikacyjnego przydatne uczniowi do przygotowania się do egzaminu. Zaleca się również korzystanie ze stron:

flipbook-Karta rowerowa-przygotowanie do egzaminu - Nowa Era

pdf - to co wyżej ale całe

kartarowerowa.net.pl

www.prawo-jazdy-360.pl

brd.edu.pl/brd1

brd.edu.pl/brd2

www.1000brd.pl

brd.szkola.pl

brd.andrej.edu.pl

sp3ostroda.edupage.org/a/centrum-brd

 

Dziecko na rowerze przepisy 2022

KARTA ROWEROWA - MATERIAŁY EDUKACYJNE

Bądź bezpieczny na drodze. Karta rowerowa. Klasy 4–6

sp1.zielonka.pl/nowa/pliki/poradnik_dla_ucznia.pdf

MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY – KARTA ROWEROWA

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNYCH HULAJNÓG

JAK PRAWIDŁOWO PORUSZAĆ SIĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ W NASZYM KRAJU?

 

www.kartarowerowa.net

 

 

 

 

   


REGULAMIN UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ


Regulamin został opracowany na podstawie: Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz.U. 2013, poz. 512). Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011, Nr 30, poz. 151).

 

WARUNKI UBIEGANIA O KARTĘ ROWEROWĄ

1. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie później niż w dniu egzaminu praktycznego ukończyli 10 lat.
2. Uczeń powinien w wyznaczonym terminie, nie później niż do 6 maja, złożyć wypełniony czytelnie arkusz zaliczeń ucznia. Uczeń wypełnia czytelnie swoje dane oraz uzyskuje podpis/zgodę rodzica/ opiekuna prawnego i wychowawcy: (tabela pkt:1 i 2)
3. W przypadku braku podpisu rodzica/opiekuna prawnego i wychowawcy, uczeń nie może ubiegać się o uzyskanie karty rowerowej.
4. Uczeń przystępuje do sprawdzenia umiejętności teoretycznych w wyznaczonym terminie.
5. Uczniowie składają egzamin w formie testowej (część teoretyczna) oraz praktycznej.
6. Test (część teoretyczna) przeprowadzony jest w formie testu jednokrotnego wyboru.
Test zawiera pytania o następującej tematyce: znaki i sygnały drogowe, manewry na drodze, typowe sytuacje drogowe, pierwsza pomoc ofiarom wypadków.
7. Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 25 pytań, aby go zdać należy udzielić 20 poprawnych odpowiedzi. Czas trwania egzaminu 35 minut.
8. Po zaliczeniu testu teoretycznego uczeń przystępuje do sprawdzianu praktycznego z jazdy na rowerze.
9. Test praktyczny (część praktyczna) polega na ocenie kierującego rowerem pod względem:
- Pozycji kierującego na pojeździe.
- Upewnienia się o możliwości jazdy.
- Upewnienia się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy.
- Hamowania i zatrzymania pojazdu/roweru w określonym miejscu.
- Poruszanie się po przygotowanym miasteczku ruchu drogowego.
10. Egzamin praktyczny musi się odbywać wyłącznie na rowerze posiadającym wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym.
11. Za pozytywnie zdany egzamin teoretyczny uważa się udzielenie przez ucznia 80% poprawnych odpowiedzi w teście. Egzamin teoretyczny można poprawić 1 raz (najlepiej po tygodniowym przygotowaniu).
12. Wynik części praktycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała co najmniej 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.
13. Jeżeli wyniki egzaminu są negatywne uczeń może przystąpić do egzaminu w następnym roku szkolnym.

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ

Uzyskanie karty rowerowej wymaga postępowania zgodnie z poniższą procedurą:
1. Uczeń powinien pobrać ze strony internetowej szkoły załącznik nr 1. (Jest to druk MEN-VI/28)
2. Wypełnić czytelnie swoje dane osobowe.
3. Uzyskać wpis (zgodę) rodzica lub prawnego opiekuna.
4. Uzyskać wpis (zgodę) nauczyciela wychowawcy.
5. Przystąpić do sprawdzianu teoretycznego. Każde dziecko przystępujące do egzaminu musi mieć przy sobie legitymację szkolną oraz wypełniony i wcześniej oddany do nauczyciela Techniki: do 7 maja 2024  "ARKUSZ ZALICZEŃ UCZNIA UBIEGAJĄCEGO SIĘ O KARTĘ ROWEROWĄ". Jest to druk MEN-VI/28.
7. Po pozytywnym zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego, przystąpić do sprawdzianu praktycznego z jazdy na własnym lub przygotowanym przez organizatora rowerze na placu manewrowym (na zamkniętym parkingu szkolnym).
9. Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje uczniom kartę rowerową. Jest ona bezpłatna.

 

Uczniowie, którzy pozytywnie zaliczą test i egzamin praktyczny zobowiązani są w ciągu 7 dni dostarczyć do sekretariatu szkoły swoje aktualne zdjęcie, które na odwrocie musi być podpisane imieniem i nazwiskiem.
Fakt wydania Karty Rowerowej odnotowany zostaje w ewidencji druków ścisłego zarachowania.

 


Uzyskiwanie karty rowerowej zostało uregulowane w dwóch aktach prawnych:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej

załącznik nr 1. (Jest to druk MEN-VI/28)

 

 


 SPOSÓB WYPEŁNIENIA ARKUSZA ZALICZEŃ UCZNIA - MEN-VI/28:


 

Arkusz zaliczeń należy wypełnic według poniższego wzoru. W rubryce pierwszej swój podpis składa nauczyciel - wychowawca klasy. W uwagach wpisuje Brak zastrzeżeń do wydania karty rowerowej.

W rubryce drugiej swój podpis składają rodzice (rodzic) lub prawny opiekun ucznia. W uwagach wpisuje: Brak przeciwskazań zdrowotnych do wydania karty rowerowej.

 

Rodzic/prawny opiekun bierze całkowitą odpowiedzialność za dopuszczenie dziecka do karty rowerowej. Jest świadomy zdrowia swojego dziecka (fizycznego i psychicznego) i dopuszcza go do jazdy rowerem w trakcie szkolenia i egzaminu na kartę rowerową. Dopuszcza go do póżniejszej jazdy rowerem w ruchu drogowym (w przypadku zdania egzaminu). Jeżeli rodzic ma wątpliwości co do zdrowia własnego dziecka, musi dostarczyć zaświadczenie od lekarza rodzinnego o dopuszczeniu dziecka do karty rowerowej.  

Pozostałe rubryki uzupełnia egzaminator. Ostatnią rubrykę (Pomoc przedlekarska) uzupełnia pielęgniarka szkolna  lub egzaminator, który egzaminuje ucznia z wiadomości na temat pierwszej pomocy.  Pytania może zadać egzaminator podczas testu teoretycznego na kartę rowerową.

 



 

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNYCH HULAJNÓG

 

 

 

Dziecko na rowerze przepisy 2022

KARTA ROWEROWA - MATERIAŁY EDUKACYJNE

UTO I URZĄDZENIA WSPOMAGAJĄCE RUCH - NOWE PRZEPISY

 UWR urządzenie wspomagające ruch to nic innego jak to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka).

UTO to inaczej urządzenie transportu osobistego, czyli właśnie elektryczne hulajnogi lub elektryczne deskorolki. więcej.. 

  


 

Rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, obowiązuje ich większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu.

(źródło: https://roweremposlasku.pl/przepisy-ruchu-drogowego-dla-rowerzystow/)

 

KTO MOŻE JEŹDZIĆ ROWEREM

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów mówią, że rowerem może jeździć każdy! Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zależności od wieku.

  • do 7 lat – dzieci mogą być przewożone wyłącznie w fotelikach przymocowanych do roweru lub przyczepkach rowerowych
  • do 10 lat – można jeździć na rowerze pod opieką dorosłych, należy pamiętać jednak, że dziecko do lat 10 jeżdżące na rowerze jest traktowane jako pieszy i może jeździć jedynie po chodniku
  • od 10 lat – można jeździć po drogach publicznych jedynie po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową
  • od 18 lat – każdy może jeździć po drogach publicznych, karta rowerowa już nie jest potrzebna, mimo to trzeba zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

WYPOSAŻENIE ROWERU

Zadbajmy o to aby nasz rower był sprawny i prawidłowo wyposażony. Dzięki temu poprawi się nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Podczas dnia nie trzeba jeździć z włączonymi światłami, wystarczy tylko czerwony odblask z tyłu roweru. Natomiast gdy zapada zmrok, pogarsza się widoczność (np. mgła) lub wjeżdżamy do tunelu musimy dodatkowo włączyć światło przednie i tylne. Lampki te mogą świecić ciągłym światłem lub migać. Nie jest konieczne i nikt od nas tego nie będzie wymagał, ale dla bezpieczeństwa można też wyposażyć się w dodatkowe odblaski czy kamizelkę odblaskową.

Poza oświetleniem Wasze rowery muszą być wyposażone w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

 

GDZIE MOŻNA JEŹDZIĆ ROWEREM

Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma dróg rowerowych i nie można skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą. Oczywiście obowiązuje nas ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy np. stojące w korku, zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jazda po chodniku jest zabroniona! Można z niego skorzystać tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:

  1. Rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10.
  2. Chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.
  3. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, gęsta mgła, silny wiatr, ulewa)

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność – pierwszeństwo mają zawsze piesi!

Na drogach rowerowych można poruszać się rowerem z maksymalnie taką prędkością jaka jest dopuszczalna na jezdni obok.

ZAKAZY DLA ROWERZYSTÓW

 

Kierującemu rowerem zabrania się:

  • jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej 
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach 
  • jazda po chodniku 
  • jazda bez oświetlenia wieczorem i nocą 
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych 
  • czepiania się pojazdów 
  • przejazdu przez przejście dla pieszych 
  • korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręce 
  • jazdy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie