/2012-05-21 artykuł archiwalny/

Publiczne Gimnazjum Nr 3 po raz kolejny gościło młodzież niemiecką z partnerskiej szkoły (Heinrich – von – Oytha –Schule) we Friesoythe. W trakcie tygodniowego spotkania młodzieży zapewniono wiele atrakcji.

 

            Młodzież z Friesoythe gościła w Świebodzinie pomiędzy 9 a 15 maja. Do naszego miasta przyjechało piętnastu uczniów i dwóch opiekunów, którzy zostali ugoszczeni przez polskie rodziny.

Młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach muzycznych, plastycznych i tanecznych. Zaplanowano także Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckiej w którego jury zasiedli m.in. nauczyciele z partnerskiej szkoły, a organizatorami konkursu były Edyta Mech i Janina Algierska. W konkursie wzięło udział sześciu uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Dwa pierwsze miejsca zajęli pryedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1 (Mateusz Wojciechowski i Karolina Słodyńska), a na ostatnim miejscu podium stanęła uczennica „trójki” Michalina Bogucka.

Niemieccy partnerzy brali udział w zajęciach szkolnych w trakcie których poznali sylwetkę i twórczość patrona szkoły Czesława Niemena. Spotkano się także z burmistrzem Dariuszem Bekiszem.

- W tym roku zaproponowałam naszym uczniom grę terenową po Świebodzinie. Młodzież została podzielona na pięć grup w których znalazła się równa ilość uczniów niemieckich i polskich. Każda z grup otrzymała od burmistrza plan miasta i zadania do wykonania. Uczniowie mieli za zadania m.in. dowiedzieć się, gdzie w Świebodzinie można wypić najlepszą kawę, jaki jest repertuar w kinie, czy też sprawdzić połączenia do Berlina i w jakiej cenie jest bilet. Młodzieży z obu krajów bardzo spodobała się formuła Stadtralley. Wspólny spacer po mieście z prawie detektywistycznymi zagadkami sprawił wszystkim dużo frajdy. Uczniowie przy rozwiązywaniu zadań byli na siebie wzajemnie zdani, ponieważ jedni mieli lepszą orientacje w ternie i realiach miasta, a drudzy byli kompetentni językowo, bowiem prezentacja zadań odbywała się w języku niemieckim – opowiada koordynator wymiany, germanistka w PG 3 Marzena Celejewska.

Młodzież wyjechała także na wspólny biwak do Łagowa, gdzie korzystała m.in. z uroków pływania na rowerach wodnych. Czas spędzono również przy ognisku, a także na warsztatach muzycznych i dyskotece. Kolejną atrakcją był wyjazd do Poznania, gdzie zwiedzano najciekawsze miejsca. W Ogrodzie Botanicznym młodzież wzięła udział w warsztatach plastycznych „Piaskowa Kraina”.

Ważnym punktem pobytu grupy z Niemiec był akt wmurowania przed szkołą dwóch liści z żelaza, zaprojektowanych przez zaprzyjaźnionego z gimnazjalistami kowala z Friesoythe Alfreda Bullermanna (w trakcie ubiegłorocznego pobytu we Friesoythe młodzież wykuwała z kowalem pamiątkowe litery w trakcie obchodów Święta Żelaza). - Liście z datą tegorocznego spotkania mają przypominać o miejskim Święcie Żelaza oraz są jednocześnie zaproszeniem dla polskich przyjaciół, którzy we wrześniu znów pojadą z rewizytą do Friesoythe – mówi wicedyrektor partnerskiej szkoły Wilhelm Wewer, który do naszego miasta przyjechał wspólnie z Ritą Kühn.

Jak co roku nadeszła nieunikniona chwila pożegnania. Każdy z uczestników, w tym opiekunowie, miał łzy w oczach. Ciężko było się rozstać – goście nie mieli najmniejszej ochoty wyjeżdżać. Elena Krom i Aaron Schmutzler byli zachwyceni polską gościnnością i przyjazną atmosferą ze strony polskich rodzin. Jak zawsze powstały nowe przyjaźnie, nowe znajomości, które gimnazjaliści na pewno będą kontynuować w przyszłości.

- Celem wymiany była przede wszystkim integracja młodzieży obu partnerskich szkół, poznanie życia codziennego, kultury i obyczajów oraz nauka języka niemieckiego i polskiego poprzez realizację wspólnego projektu oraz udział w grach i zabawach integracyjnych, pozwalających przełamać bariery językowe i stereotypy – wylicza M. Celejewska, która wspólnie z Edytą Mech (nauczycielka j. niemieckiego w PG 3) była koordynatorem wymiany.

 

 

Spotkanie młodzieży możliwe było dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, za pośrednictwem Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr” w Gubinie.

 

Nasza współpraca ze szkołą we Friesoythe rozpoczęła się pomyślnie. 

20.11.2007 o godz. 13.30 rozpoczął się czat Lehrer-Online. 

 

Wszyscy z entuzjazmem czekali na chwilę, w której poznamy naszych kolegów i koleżanki z Hauptschule. Na początku mały chochlik komputerowy uniemożliwił nam udzielanie odpowiedzi ale nasz administrator Pan Rheinhold Kemmpermann oraz nasz informatyk pan Robert Gławdel szybko poradzili sobie z problemem. A potem to już poszło jak po maśle. Zarówno uczniowie jak i pani Marzena mieli wielką frajdę z czatu. Nawiązaliśmy pierwsze znajomości. Na kolejnym forum internetowym będziemy rozmawiać o naszych zainteresowaniach oraz formach spędzania czasu wolnego przez młodzież polską i niemiecką. A co najważniejsze będziemy w dalszym ciągu doskonalić znajomość języka naszych sąsiadów. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak rozwija się nasza współpraca. Oprócz spotkań na czacie uczniowie również piszą maile do siebie.

Uczniom zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony bardzo dziękujemy za udział w pierwszym czacie oraz za zaangażowanie. 

 

Serdecznie pozdrawiamy również całe grono pedagogiczne i dyrekcję Heinrich von Oytha Schule we Friesoythe!!

Unsere Zusammenarbeit hat erfolgreich angefangen

Am 20.11.2007 begann das Chatten unserer Schüler - Lehrer – Online

 

Alle konnten kaum erwarten, wenn polnische Schüler ihre neuen Kameraden aus Friesoythe kennen lernen. Am Anfang des Chattens hatten wir technische Probleme mit dem Netz. Zum Glück kamen Herrn Rheinhold Kemmpermann und Robert Gławdel mit Hilfe und es ging los..

Sowohl die Schüler als auch Frau Marzena hatten viel Spaß damit. Neue Kontakte wurden aufgenommen. Das nächste Mal wird über Hobbys und Freizeit polnischer und deutscher Jugend gesprochen.Und was am wichtigsten ist, können die polnischen Jugendlichen ihre Sprachkenntnisse weiter verbessern.

Wir sind sehr zufrieden mit unserer Zusammenarbeit. Außer Chatten haben die Schüler auch die Möglichkeit E-Mails aneinander zu schreiben. 

Hiermit wollen wir uns sowohl polnischer als auch deutscher Jugend für ihre Teilnahme ganz herzlich bedanken. 

Wir grüßen auch das ganze Kollegium und den Schulleiter der Heinrich von Oytha Schule in Friesoyhte!!

 

Podpisanie partnerstwa 

15 września 2008 nasza szkoła podpisała umowę o partnerstwie ze szkołą we Friesoythe.

Wizyta nauczycieli we Friesoythe.

Nauczyciele naszej szkoły w ramach nawiązanej współpracy zostali zaproszeni na obchody Jubileuszu 700lecia miasta Friesoythe. 12.09.2008 grupa nauczycieli :M. Celejewska, E. Bagińska, K. Bekisz, W. Chmielewski, R. Rożek, R. Gławdel, K. Dębicki razem z wicedyrektorem szkoły  Danutą Dytkowską odwiedziła nasze partnerskie miasto.  Najpierw odwiedzili szkołę, zapoznali się z nauczycielami, przekazali szkole obraz namalowany przez naszych uczniów a następnie zwiedzili miasto. Wizyta trwała 5 dni. Nauczyciele obu szkół wzięli udział  w paradzie  z okazji 700 lecia miasta, spotkali się z burmistrzem Friesoythe Johannem Wimbergiem  w ratuszu gdzie zostały omówione zasady współpracy pomiędzy szkołami. Nauczyciele wzięli także udział w koncertach zorganizowanych z okazji święta miasta, m.in. DJ Ötzi, Revolverheld oraz w uroczystej Mszy Św., podczas której został poświęcony historyczny dzwon z wieży kościoła.

 

    

W czasie wizyty została także podpisana umowa o współpracy i partnerstwie między szkołami, która zakłada między innymi wymianę uczniów.

 

 
Pod koniec października naszą szkołę odwiedził nowy dyrektor partnerskiej szkoły Heinrich Von Oytha Schule we Friesoythe, pan Tim Schuelke wraz ze swoim konrektorem, czyli zastępcą Rasmusem Braunem. Dyrektorzy spotkali się także z kierownikiem wydziału Oświaty panem Ryszardem Graczykiem. Pan Schuelke oficjalnie przekazał  na ręce pani dyrektor  kolejny żelazny liść, który nawiązywał do wizyty młodzieży w ramach wymiany szkolnej. 

 

 

Od dziś goszczą u nas w szkole nasi przyjaciele z partnerskiej szkoły Heinrich von Oytha Schule z Friesoythe. Pokonali daleką drogę ok. 600 km aby spotkać sie z gimnazjalistami z Trójki, którzy we wrześniu przebywali w naszym partnerskim mieście. Uczniowie biorą udział w polsko - niemieckiej wymianie młodzieży. Projekt jest współfinansowany przez Euroregion Sprewa- Nysa- Bóbr w Gubinie. W programie na młodzież czekają liczne atrakcje, jak również projekty muzyczno - plastyczne i warsztaty. Nie zabraknie także  wycieczek , min. do Poznania, Zielonej Góry i Pniewa. "Niemen i ja" to tytuł tegorocznego spotkania. 

 

 

Serdecznie witamy naszych przyjaciół z Friesoythe i życzymy udanego spotkania i wielu niezapomnianych wrażeń. Viel Spass:)